Jak zrobić stojak do wiertarki? 0
Jak zrobić stojak do wiertarki?

Jak zrobić stojak do wiertarki? Do czego w ogóle służy tego rodzaju akcesorium? Stojak do wiertarki jest niezwykle praktyczny - całkowicie zmienia jakość i komfort pracy z wiertarką. Przyrząd tego rodzaju sprawia, że można wykorzystywać wiertarkę jako narzędzie stołowe. Jego właściwości sprawiają, że praca z wiertarką staje się bardziej precyzyjna i bezpieczna.

Stojak do wiertarki - jak zrobić? Do czego służy?

Zanim dowiesz się jak zrobić statyw do wiertarki, w pierwszej kolejności poznaj zalety wynikające z jego stosowania. Stojaki do wiertarek umożliwiają dokładniejsze wiercenie otworów w różnego rodzaju materiałach. Stworzenie samodzielnego stojaka do wiertarki to nie tylko satysfakcja, ale również więcej możliwości przeprowadzania różnego rodzaju prac.

Jak zrobić statyw do wiertarki? Możliwości stworzenia takiego akcesorium jest naprawdę dużo, wiele zależy jednak od docelowego wykorzystania wiertarki. Możesz na przykład zrobić uniwersalny stojak do wiertarki, który z powodzeniem sprawdza się w większości amatorskich prac w przydomowym warsztacie (majsterkowania, naprawiania, tworzenia prostych konstrukcji). Istnieje również możliwość skonstruowania bardziej zaawansowanego modelu, który umożliwi realizację bardziej zaawansowanych czynności, jak wiercenie w elementach okrągłych, listwach itp.

W każdym przypadku statyw - stojak do wiertarki powinien być dopasowany do rodzaju urządzenia. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na idealne dopasowanie wiertarki, która planujesz umieścić na stojaku do wysokości jego kolumny. Dla zaawansowanych stojak na wiertarkę może pozwolić również na wiercenie otworów pod różnymi kątami. do najczęściej oferowanych opcji w przypadku wyboru gotowych stojaków są to odpowiednio 15, 30 i 45 stopni.

Własnoręcznie wykonany statyw do wiertarki - jak zrobić?

Stojak pod wiertarkę powinien być bardzo trwały, a jego mocowania - solidne. Do jego wykonania możesz wykorzystać:

  • prostokąt z płyty limitowanej/wiórowej (im grubszy, tym lepiej), do którego będzie zamontowany stelaż wiertarki stołowej,

  • stalowa, pionowa szyna o długości około 30 cm np. z prowadnicy kulkowej (kupisz ją np. w hurtowniach części do mebli),

  • kątowniki i śruby,

  • pręt stalowy o przekroju kwadratowym (około 20 mm),

  • element metalowy do łączenia regałów.

Jak zrobić statyw do wiertarki - krok po kroku?

Do węższej szyny należy przymocować kątownikiem krótki kawałek pręta stalowego. Do pręta przymocowuje się specjalną obejmę korpusu wiertarki, która normalnie służy do łączenia metalowych rury w konstrukcjach regałów. Obejmę montuje się z wykorzystaniem śruby z nakrętką i dla lepszego łączenia - z dwiema podkładkami. Jeśli chcesz, żeby na przykład wiertarka wracała na swoje miejsce po zakończeniu pracy - możesz umieścić na samym dole obejmy sprężynę (podeprzesz ją kątownikiem). Ramię stojaka wiertarki, do którego stworzenia potrzebna jest szyna pionowa, przymocowana jest do pręta (również kątownikiem). prowadnica główna wmontowana jest natomiast w otwór z płyty wiórowej. Po obu stronach zabezpiecz ja kątownikami.

Własnoręcznie stworzony stojak wiertarski wykonasz za pomocą narzędzi z naszego sklepu. Oferujemy nie tylko elektronarzędzia, ale również inne, niezbędne akcesoria, które pomogą Ci stworzyć bezpieczny i praktyczny stołowy i przenośny stojak do wiertarki ręcznej. W naszym sklepie kupisz również:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium