bezprzewodu.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Nowa szata graficzna naszego sklepu - dla Ciebie! ❤️

Dodatkowy rabat -5% -10% -15%, tylko dla zarejestrowanych, stałych klientów!

Kup do 15:00 i wybierz kurier DPD, a Twoją paczkę dostarczymy już następnego dnia!

Jaką wkrętarkę kupić oraz jaką pojemność powinien mieć akumulator?

blog BezPrzewodu

Jaką wkrętarkę kupić oraz jaką pojemność powinien mieć akumulator?

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić prace remontowe i wykończeniowe bez odpowiednich narzędzi. Jeśli zastanawiasz się, jaką wkrętarkę kupić, to jesteś w dobrym miejscu. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wybór właściwego elektronarzędzia może przyspieszyć, usprawnić oraz zwiększyć efektywność prac. Korzystają z nich profesjonalne ekipy remontowe, domowi majsterkowicze czy osoby, które raz na jakiś czas chcą skręcić meble czy przykręcić kinkiet.

Na rynku możemy zauważyć bogatą ofertę wkrętarek o różnych parametrach, jakości wykonania i cenach, więc nic dziwnego, że wybór nie jest prosty. Chętnie podpowiemy Ci, jaką kupić wkrętarkę, ale też wskażemy, jaka wkrętarka dobra jest do domu, a jaka sprawdzi się w profesjonalnym warsztacie czy zakładzie stolarskim. W naszym poradniku dowiesz się też, jaka moc wkrętarki jest najlepsza i które parametry brać pod uwagę podczas wyboru urządzenia dla siebie.

Wkrętarka – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniego modelu sprzętu jest istotny, gdyż od niego zależy sukces zaplanowanych prac. Wkrętarka to urządzenie, które służy nam przede wszystkim do skręcania i rozkręcania mebli, budowania konstrukcji, montowania oświetlenia czy sufitów podwieszanych, przydaje się podczas napraw urządzeń, maszyn i do wkręcania wkrętów w drewno. Znajdziemy ją w przydomowym warsztacie, na wyposażeniu ekipy remontowo-wykończeniowej i w szafce domowej złotej rączki. Każdy z użytkowników ma inne potrzeby i oczekiwania, które warto uwzględnić podczas zakupu sprzętu. Wkrętarka – jaką kupić, aby maksymalnie wykorzystać jej możliwości?

Pierwsza decyzja, jaką należy podjąć dotyczy sposobu zasilania urządzenia. Dostępne są wkrętarki sieciowe, które ograniczają nieco mobilność podczas pracy, gdyż uzależnieni jesteśmy od dostępności źródła prądu. Są też mniej poręczne, między innymi przez przedłużacze, z których zmuszeni jesteśmy często korzystać. Przydają się przede wszystkim przy wymagających pracach, podczas dużych remontów i gdy wiemy, że z wkrętarki będziemy bardzo często korzystać.

O wiele popularniejsze są wkrętarki akumulatorowe, które są mobilne i poręczne, można używać ich tam, gdzie nie ma jeszcze instalacji elektrycznej oraz na wysokościach i na zewnątrz budynków. Elektronarzędzia akumulatorowe powstają z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, dzięki czemu wyposażone są w wiele udogodnień i wpływają na bezpieczeństwo i komfort pracy. Do ich wad zalicza się krótszy czas działania i konieczność ładowania akumulatora, ale wybierając model dostosowany do naszych potrzeb, łatwo możemy wyeliminować ten problem. Jaka wkrętarka akumulatorowa będzie dla nas najlepsza? Na co warto zwrócić uwagę podczas porównywania różnych modeli?

Wkrętarka akumulatorowa – jaką wybrać?

Zastanawiasz się, jaką wkrętarkę akumulatorową kupić? Jaka pojemność akumulatora do wkrętarki będzie odpowiednia? Przede wszystkim przemyśl, do czego będziesz jej używać, jak często planujesz z niej korzystać i jakie funkcje powinna mieć, aby była przydatna podczas pracy. Z tego punktu widzenia, ważny jest typ akumulatora w urządzeniu. Najrzadziej stosowane są dzisiaj niklowo-kadmowe (Ni-Cd), które spotkać można przede wszystkim w tańszych modelach. Ich największą zaletą jest optymalna praca niezależnie od warunków atmosferycznych, sprawdzają się dobrze podczas niskich i wysokich temperatur, wolno się też rozładowują. Jednak musisz pamiętać, że aby móc naładować wkrętarkę z takim akumulatorem, musi się ona najpierw całkowicie rozładować, gdyż inaczej można uszkodzić sprzęt. Trzeba je też szybko ładować, aby nie uszkodzić ogniwa.

Akumulatory niklowo-metalowo-wodorowe (Ni-MH) są ulepszoną wersją tych niklowo-kadmowych i są o około 20-30% bardziej pojemne niż one. Charakteryzują się dość krótką żywotnością i szybko się rozładowują, ale trudniej je uszkodzić podczas samego ładowania. Najpopularniejsze są najdroższe akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion). To nowoczesne rozwiązanie z dobrymi parametrami technicznymi, które gwarantuje dłuższą pracę i można je ładować w dowolnej chwili. Są lżejsze, pojemniejsze i mają większą żywotność.

Analizując pojemność akumulatora, zastanów się jak często i gdzie będziesz używać wkrętarki. Wyrażona jest ona w mAh i im wyższa wartość, tym lepiej dla użytkownika. Pojemność wpływa na czas pracy oraz na długość ładowania akumulatora. Jeśli potrzebujesz urządzenia do sporadycznych prac naprawczych, nie musisz inwestować w dużą pojemność, ale jeśli chcesz korzystać ze sprzętu podczas zaawansowanych remontów lepiej wybrać wiertarko-wkrętarki o większej pojemności akumulatora. Wtedy mogą Ci się przydać również zakrętarki akumulatorowe lub szlifierki kątowe, dzięki którym szybko i efektownie wykończysz każde pomieszczenie.

Parametry techniczne

Analizując, jaką wkrętarkę kupić czy jaka wiertarko-wkrętarka sprawdzi się najlepiej podczas prac, które sobie zaplanowaliśmy, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów technicznych. Przede wszystkim:

  • Moc – decyduje nie tylko o długości pracy urządzenia, ale również o możliwości wykorzystania wkrętarki do wkręcania śrub, wkrętów w różne typy materiałów;
  • Napięcie – determinuje moc. Urządzenia od 3.6 do 4.8 V przydadzą się do skręcania mebli, sprzętu, wiercenia małych otworów w miękkich materiałach. Sięgając po sprzęt od 6.5 do 10 V, wykonamy domowy remont, usuniemy usterkę i wwiercimy się w nieco twardszy materiał. Wkrętarki od 10 do 14 V to już sprzęt półprofesjonalny, idealny podczas większego remontu czy pracy w warsztacie. Profesjonalne wkrętarki mają napięcie 18 V i wyżej, mają zazwyczaj mechanizm udarowy i znajdą zastosowanie podczas produkcji mebli, maszyn czy na budowie. Do pracy z nimi niezbędne są bity udarowe o różnych średnicach;
  • Moment obrotowy – wartość podawana w Nm, decyduje o tym, z jaką siłą będziesz mógł wkręcać śruby lub wiercić otwory;
  • Ilość biegów – najczęściej dostępne są 2, w urządzeniach o dużej mocy spotkać można nawet 4. Pierwszy bieg zazwyczaj oznacza mniejszą szybkość i wyższy moment obrotowy, co powoduje sprawne i szybkie wkręcanie, drugi bieg to z kolei większa szybkość, co przydatne jest podczas wiercenia otworów w drewnie, betonie czy metalu.

Dość istotną cechą podczas wybierania wkrętarek jest również ich waga, która zależy przede wszystkim od rodzaju i wielkości akumulatora, silnika, materiału, z jakiego powstało urządzenie i jego wymiarów. Duże i ciężkie nie sprawdzą się przy pracach na wysokości. Zbyt lekkie nie poradzą sobie z wkręcaniem śrub w twardszy materiał.

Warto zwrócić uwagę również na kształt samego urządzenia. Te w kształcie litery T używane są najczęściej, przede wszystkim do podstawowych prac wykończeniowych, wkręcania śrub i wkrętów. Dostępne są również wkrętarki w kształcie litery P, nieco większe i z przeznaczeniem do wiercenia. Sprawdź też rozmieszczenie przycisków i pokręteł, aby zagwarantować sobie wygodną obsługę i kontrolę wkrętarki.

Dla użytkownika istotne są też akcesoria, z jakimi zakupić można urządzenie. Przydaje się z pewnością dodatkowy akumulator, polecamy na przykład akumulatory Milwuakee, a także szybkie ładowarki, lampka – dioda do oświetlenia miejsca pracy, wymienne końcówki i walizka, która pozwoli zachować porządek i bezpiecznie przechowywać urządzenie po zakończeniu pracy.

Podsumowanie

Na rynku istnieje duży wybór wkrętarek, ale dzięki temu możemy lepiej dobrać sprzęt do naszych wymagań, potrzeb i możliwości finansowych. Podsumowując, ważne jest głównie przeznaczenie sprzętu, a także częstotliwość, z jaką będziemy go używać i warunki, w jakich będziemy z niego korzystać. Warto zwrócić uwagę na rodzaj zasilania, typ akumulatora, moc, napięcie, moment obrotowy, a także średnice wiercenia i wymiary wkrętów i bitów stosowanych z danym modelem.

Jaką wkrętarkę do skręcania mebli wybrać? Wystarczy akumulatorowa o średnim napięciu, z dwoma biegami i o niewielkiej wadze. Do prac konstrukcyjnych lepsza będzie większa i cięższa wiertarko-wkrętarka z większym momentem obrotowym. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi już wiesz, jaką wiertarko-wkrętarkę kupić, aby cieszyć się wygodą i bezpieczeństwem pracy.

Komentarze do wpisu (0)

Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium